Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce ze západní Austrálie

Uznání a copyright: Gwenaël Blanck

Po úzké dráze, která se většinou vyhnula pevnině, se 20. dubna prohnal přes jižní polokouli planety Země stín novu a vytvořil vzácné prstencové a zároveň úplné neboli hybridní zatmění Slunce. Úplné zatmění však bylo možné pozorovat pouhých 62 sekund, kdy se temný centrální měsíční stín dotkl Severozápadního mysu, poloostrova v západní Austrálii. Panely zachycují shora dolů začátek, střed a konec této prchavé fáze úplného zatmění. Na začátku a na konci proudí kolem měsíčního okraje sluneční protuberance a perly slunečního světla. Prostřední snímek ukazuje pohled z poloviny zatmění, kterého si pozorovatelé nejvíce cení, velkolepou korónu aktivního Slunce. Zatmění bývají samozřejmě ve dvojicích. Příští úplněk 5. května jen těsně mine temnou vnitřní část zemského stínu při polostínovém zatmění Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Hybrid solar eclipse: An annular-total on April 19-20
  2. APOD: 2013-11-03 Vzácné hybridní zatmění Slunce
  3. NASA: NASA - Solar Eclipse Page
  4. Instagram.com: gwen.blanck: Totality!! 20 April 2023
  5. APOD: 2019-07-01 Velká korona
  6. NASA: Eclipse on the Water

Štítky: Sluneční zatmění, Hybrid eclipse, Tse


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »