Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce ze západní Austrálie

Uznání a copyright: Gwenaël Blanck

Po úzké dráze, která se většinou vyhnula pevnině, se 20. dubna prohnal přes jižní polokouli planety Země stín novu a vytvořil vzácné prstencové a zároveň úplné neboli hybridní zatmění Slunce. Úplné zatmění však bylo možné pozorovat pouhých 62 sekund, kdy se temný centrální měsíční stín dotkl Severozápadního mysu, poloostrova v západní Austrálii. Panely zachycují shora dolů začátek, střed a konec této prchavé fáze úplného zatmění. Na začátku a na konci proudí kolem měsíčního okraje sluneční protuberance a perly slunečního světla. Prostřední snímek ukazuje pohled z poloviny zatmění, kterého si pozorovatelé nejvíce cení, velkolepou korónu aktivního Slunce. Zatmění bývají samozřejmě ve dvojicích. Příští úplněk 5. května jen těsně mine temnou vnitřní část zemského stínu při polostínovém zatmění Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Hybrid solar eclipse: An annular-total on April 19-20
  2. APOD: 2013-11-03 Vzácné hybridní zatmění Slunce
  3. NASA: NASA - Solar Eclipse Page
  4. Instagram.com: gwen.blanck: Totality!! 20 April 2023
  5. APOD: 2019-07-01 Velká korona
  6. NASA: Eclipse on the Water

Štítky: Sluneční zatmění, Hybrid eclipse, Tse


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »