Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě největší družice Země

Uznání a copyright: Tianyao Yang

Co je to poblíž Měsíce? Mezinárodní kosmická stanice (ISS). I když se může zdát, že je ISS fyzicky blízko Měsíce, není to pravda, je fyzicky blízko Země. ISS na nízké oběžné dráze kolem Země oběhne naši modrou zeměkouli přibližně každých 90 minut a zde byla fotograficky zachycena, jak přechází téměř před Měsícem. Měsíc sám se nachází na měsíc trvající orbitě kolem Země, vykazuje fázi srpku, protože ze Země je vidět pouze zakřivený srpek jeho Sluncem osvětlené poloviny. Uvedený snímek byl pořízen koncem března z čínské Šanghaje, a ukazuje nejen podrobnosti největší člověkem vytvořené družice Země, ale i detaily kráterovitého a pustého povrchu největší přirozené družice Země. Lidstvo plánuje v několika příštích letech vyslat na Měsíc více strojů a lidí než kdykoli předtím.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: International Space Station
  2. APOD: 2015-11-09 Stavba Mezinárodní kosmické stanice
  3. NASA: Moon
  4. NASA: Earth
  5. Wikipedia: Low_Earth_orbit
  6. APOD: 2003-04-26 Velká modrá skleněná kulička Země
  7. APOD: 2021-12-06 Silueta kosmické stanice a Měsíc
  8. Redd.it: Foto: Sluncem ozářená kočička :-)
  9. Wikipedia: China
  10. Youtu.be: SHANGHAI Skyline by drone - Epic aerial 4k footage DJI Mavic 2 Pro | China Travel
  11. Salon.com: Buzz Aldrin describes the "magnificent desolation" of the moon and other fascinating aspects of space to Reddit
  12. APOD: 2022-12-01 Artemis 1: 13. den letu
  13. Wikipedia: List_of_missions_to_the_Moon#Future_missions

Štítky: Země, Měsíc, ISS


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »