Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na této kontrastní barevně zvýrazněné scéně se podívejte přes zamrzlé kaňony severního Pluta. Obrazová data použitá k její konstrukci pořídila v červenci 2015 sonda New Horizons při svém prvním průzkumném letu vzdálenou soustavou Pluta, která je od Slunce vzdálena šest miliard kilometrů. Tato oblast, která je nyní známá jako Lowell Regio, byla pojmenována po Percivalu Lowellovi, zakladateli Lowellovy observatoře. Lowell, který se proslavil také svou domněnkou, že na Marsu jsou kanály, zahájil pátrání, které nakonec vedlo k objevu Pluta v roce 1930 Clyde Tombaughem. Na tomto snímku je severní pól Pluta vlevo od středu nahoře. Bleděmodré dno širokého kaňonu vlevo je široké asi 70 kilometrů a táhne se svisle k jihu. Vyšší polohy mají žlutavý odstín. Na základě měření sondy New Horizon bylo zjištěno, že kromě dusíkového ledu je v celém Lowell Regio hojně zastoupen i metanový led. Pluto je zatím jediným světem Sluneční soustavy, který pojmenovala jedenáctiletá dívka.

Seznam odkazů v popisu

  1. JHUapl.edu: The Frozen Canyons of Pluto's North Pole
  2. IAU.org: Map of Pluto with new names
  3. Lowell.edu: PLUTO DISCOVERY TELESCOPE - 13" Lawrence Lowell Telescope
  4. EarthSky.org: February 18, 1930: Clyde Tombaugh discovers Pluto
  5. JHUapl.edu: The Frozen Canyons of Pluto's North Pole (Annotated)
  6. NASA: Pluto: The Ice Plot Thickens
  7. NASA: Pluto - Dwarf planet

Štítky: Pluto, New horizons, Lowell regio


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »