Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový obr Neptun s prstenci

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Ve středu tohoto ostrého snímku v blízké infračervené oblasti z Kosmického dalekohledu Jamese Webba se nachází ledový obr Neptun s prstenci. Tento vzdálený svět v šeru je nejvzdálenější planetou od Slunce, asi 30krát vzdálenější než planeta Země. V úžasném Webbově pohledu temný a přízračný vzhled planety způsobuje atmosférický metan, který pohlcuje infračervené světlo. Na snímku snadno vynikají oblaka ve velkých výškách, která sahají nad většinu Neptunova pohlcujícího metanu. Vlevo nahoře je v odraženém slunečním světle vidět zmrzlým dusíkem pokrytý největší Neptunův měsíc Triton s charakteristickými difrakčními paprsky Webbova dalekohledu. V zorném poli se dá identifikovat sedm ze 14 známých Neptunových měsíců včetně Tritonu. Na vesmírném planetárním portrétu jsou nápadné Neptunovy slabé prstence. Poprvé od doby, kdy Neptun v srpnu 1989 navštívila sonda Voyager 2 jsou zde vidět podrobnosti složité soustavy prstenců.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. WebbTelescope.org: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
  3. NASA: Neptune
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. APOD: NeptuneTriton_webb1059label.png
  6. NASA: All Eyes on the Ice Giants
  7. Wikipedia: Rings_of_Neptune
  8. APOD: 2014-05-15 Neptun z Voyageru

Štítky: Neptun, Prstence, Měsíc, Ledový obr


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »