Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, Měsíc a Kouřící hora

Uznání a copyright: Luis Miguel Meade Rodríguez

Venuše se vrátila jako brilantní Jitřenka. Toto jasné nebeské světlo bylo zachyceno na astronomickém snímku 12. září ze sedadla u okna letu do Mexico City. Venuše vpravo nahoře se o ranní předúsvitovou oblohu dělila se starým srpkem Měsíce. Ze stratosférické perspektivy jsou podél zářícího východního obzoru vidět v siluetě vrcholky hor i mraky. Dramatická, dlouhá, nízká oblačnost vznikla výronem z aktivní sopky Popocatépetl na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  2. APOD: 2023-08-26 Srpky Venuše
  3. APOD: 2021-07-10 Merkur a Da Vinciho svit
  4. Wikipedia: Popocatépetl

Štítky: Venuše, Měsíc, Sopka


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »