Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpět z Bennu

Uznání: NASA/Keegan Barber

Na snímku pořízeném v poušti na planetě Zemi na zkušební a výcvikové střelnici Ministerstva obrany v Utahu poblíž Salt Lake City minulou neděli 24. září spočívá návratové pouzdro o hmotnosti 50 kg a šířce 79 cm se vzorkem zpět z planetky 101955 Bennu. Pouzdro vysazené sondou OSIRIS-Rex vypadá jako ohořelé od extrémních teplot, které podstoupilo během prudkého sestupu hustou atmosférou Země. Sonda OSIRIS-Rex se vydala na cestu domů z Bennu v květnu 2021. Kanystr v pouzdře dopraveném 25. září do Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu by měl obsahovat nekontaminovaný vzorek o hmotnosti asi 250 gramů rozvolněného regolitu z Bennu. Vědci a inženýři v nové laboratoři navržené pro misi OSIRIS-REx dokončí proces demontáže kanystru a při vysílání 11. října plánují odhalit vzorek z této blízkozemní planetky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: OSIRIS-REx Sample Return Landing
  2. NASA: OSIRIS-REx Prepares to Return Asteroid Sample
  3. NASA: NASA’s First Asteroid Sample Has Landed, Now Secure in Clean Room
  4. APOD: 2023-09-21 Dotknutí Bennu
  5. NASA: The OSIRIS-REx Sample Canister Lid is Removed
  6. NASA: 101955 Bennu

Štítky: OSIRIS-REx, Bennu, Asteroid, Sample return


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »