Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

Po opatrném přibližování sondy OSIRIS-REx 20.října 2020 k povrchu malé, balvany poseté blízkozemní planetky 101955 Bennu se její rameno natáhlo a dotklo se jí. Vzorkovací hlavice TAGSAM o šířce 30 centimetrů při odebírání vzorku označovaném TAG (Touch-And-Go) na tomto detailním záběru zaznamenaném kamerou SamCam sondy zřejmě rozdrtí některé kameny. Snímek byl pořízen těsně po kontaktu s povrchem ve vzdálenosti asi 321 milionů kilometrů od planety Země. O sekundu později sonda vystřelila z láhve plynný dusík, který měl do vzorkovací hlavice vehnat značné množství regolitu z Bennu a odebrat volný povrchový materiál. A nyní, téměř o tři roky později, v neděli 24. září, má tento vzorek planetky Bennu přistát na planetě Zemi. Kapsle se vzorkem bude vysazena ze sondy OSIRIS-Rex při blízkém průletu kolem Země. Dvacet minut po vysazení sonda zapálí své trysky, aby se odklonila kolem Země a pokračovala k orbitě blízkozemní planetky 99942 Apophis.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  2. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif
  6. NASA: NASA Completes Last OSIRIS-REx Test Before Asteroid Sample Delivery
  7. NASA: Here’s How Sept. 24 Asteroid Sample Delivery Will Work
  8. NASA: Apophis

Štítky: Bennu, OSIRIS-REx, Asteroid, Sample return


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »