Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ubývající Měsíc za švédskou horou

Uznání a copyright: Göran Strand

Toto je couvající Měsíc. Pozemšťané více znají úplněk, kdy je celá tvář Luny osvětlena Sluncem a měsíční srpek, kdy svítí jen malá část Měsíce. Když je však osvětlena více než polovina Měsíce, ale do plného osvětlení ještě chybí, nazývá se tato fáze vypouklá (dorůstající nebo couvající). V televizi a ve filmech je vidět jen zřídka, ale na skutečné noční obloze je vypouklá fáze poměrně častá. Tento obrázek byl pořízen v Jämtlandu ve Švédsku v říjnu 2018. Tehdy se couvající Měsíc se za několik dní změnil do srpku, pak nastalo novoluní, pak opět srpek a za několik dní opět dorůstající fáze. Fotograf, který se chystal zachytit malebnou krajinu couvajícího Měsíce byl docela překvapen, když zjistil, že letadlo zcela jistě v popředí, jako by prolétalo kolem něj.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2008-04-21 Bakteriofágy: Nejběžnější životu podobná forma na Zemi
 2. Wikipedia: Luna_(bohyně)
 3. NASA: The Sun
 4. APOD: 2023-05-27 Srpek Neptunu a Tritonu
 5. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
 6. NASA: What Are the Moon’s Phases?
 7. UniverseToday.com: What Is The Gibbous Moon?
 8. NASA: Moon Phase and Libration, 2023
 9. Facebook: Fotograf Göran Strand: Lunar flyby
 10. Youtu.be: Jämtland, Sweden Shot With a Drone
 11. Wikipedia: Sweden
 12. SWIN.edu.au: COSMOS - The SAO Encyclopedia of Astronomy
 13. Wikipedia: New_moon
 14. PinImg.com: Foto: Rozvalená kočka :-)
 15. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc

Štítky: Ubývající Měsíc, Lunární fáze, Airplane


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »