Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SAR a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Julien Looten

Tento široký svítivý červený oblouk byl překvapivým návštěvníkem částečně zatažené večerní oblohy nad severní Francií. Slabá atmosférická stuha světla zachycená 5. listopadu v zenitu na mozaice snímků od západu na východ je příkladem stabilního polárního červeného oblouku SAR (Stable Auroral Red). Tento vzácný úkaz na noční obloze byl také pozorován v neobvykle nízkých zeměpisných šířkách po celém světě spolu s dynamičtějšími polárními jevy během intenzivní geomagnetické bouře. SAR oblouky a jejich vztah k aurorální emisi byly zkoumány občanskou vědou a pomocí družic. Předpokládá se, že v hladinách, které se nacházejí podstatně výše než normální polární záře, je tmavě červená emise SAR způsobena silným ohřevem v důsledku proudů proudících vnitřní magnetosférou planety Země. Za tímto úkazem SAR se nad mračny u obzoru do oblouku klene Mléčná dráha, která je pravidelným návštěvníkem noční oblohy nad severní Francií.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wiley.com: Rainbow of the Night: First Direct Observation of a SAR Arc Evolving Into STEVE
  2. Flickr.com: Julien Looten: aurore2 - Arc SAR in France
  3. Wiley.com: New Insight Into the Transition From a SAR Arc to STEVE
  4. SpaceWeather.com: You are viewing the page for Nov. 7, 2023
  5. Eos.org: From SAR Arc to STEVE: An Atmospheric Evolution
  6. ESA.int: SWARM
  7. NASA: Earth’s Magnetosphere
  8. APOD: 2023-09-27 STEVE a Mléčná dráha se kříží nad venkovskou silnicí

Štítky: Sar, Geomagnetic storm, Citizen science


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »