Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SAR a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Julien Looten

Tento široký svítivý červený oblouk byl překvapivým návštěvníkem částečně zatažené večerní oblohy nad severní Francií. Slabá atmosférická stuha světla zachycená 5. listopadu v zenitu na mozaice snímků od západu na východ je příkladem stabilního polárního červeného oblouku SAR (Stable Auroral Red). Tento vzácný úkaz na noční obloze byl také pozorován v neobvykle nízkých zeměpisných šířkách po celém světě spolu s dynamičtějšími polárními jevy během intenzivní geomagnetické bouře. SAR oblouky a jejich vztah k aurorální emisi byly zkoumány občanskou vědou a pomocí družic. Předpokládá se, že v hladinách, které se nacházejí podstatně výše než normální polární záře, je tmavě červená emise SAR způsobena silným ohřevem v důsledku proudů proudících vnitřní magnetosférou planety Země. Za tímto úkazem SAR se nad mračny u obzoru do oblouku klene Mléčná dráha, která je pravidelným návštěvníkem noční oblohy nad severní Francií.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wiley.com: Rainbow of the Night: First Direct Observation of a SAR Arc Evolving Into STEVE
  2. Flickr.com: Julien Looten: aurore2 - Arc SAR in France
  3. Wiley.com: New Insight Into the Transition From a SAR Arc to STEVE
  4. SpaceWeather.com: You are viewing the page for Nov. 7, 2023
  5. Eos.org: From SAR Arc to STEVE: An Atmospheric Evolution
  6. ESA.int: SWARM
  7. NASA: Earth’s Magnetosphere
  8. APOD: 2023-09-27 STEVE a Mléčná dráha se kříží nad venkovskou silnicí

Štítky: Sar, Geomagnetic storm, Citizen science


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »