Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Jitřenky s Měsícem ve dne

Uznání a copyright: Katarzyna Kaczmarczyk

Venuše je nyní vidět jako brilantní Jitřenka, která září před svítáním nad jihovýchodním obzorem. Ranní ptáčata si ve čtvrtek 9. listopadu mohla všimnout východu stříbřitého nebeského světla před úsvitem v těsném páru s ubývajícím srpkem Měsíce. Ovšem z některých severních míst bylo možné pozorovat, jak Měsíc zakrývá Venuši neboli přechází před ní. Z velké části Evropy bylo možné pozorovat zákryt Měsícem na denní obloze. Tento časosběrný kompozitní snímek sleduje přibližování Měsíce k Jitřence na modré obloze z Varšavy v Polsku. Těchto osm ostrých teleskopických snímků, pořízených mezi 10:56 a 10:58 místního času, probíhá zleva doprava, až Venuše pomrkává za jasným měsíčním okrajem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What's Up for November 2023
  2. Icelandreview.com: Moon and Venus Meet in Iceland’s Morning Sky
  3. CloudyNights.com: Daytime Occultation of Venus - November 9, 2023
  4. Facebook: Sky - From: Poland, Warsaw, Credit: Katarzyna Kaczmarczyk
  5. APOD: 2008-12-06 Lunární diamant

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »