Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis I

Před rokem 16.listopadu 2022 v 1:47 východoamerického času opustila planetu Zemi raketa SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion na misi Artemis I, která byla prvním integrovaným testem systémů NASA pro průzkum hlubokého ve vesmíru. Více než hodinu po startu z historického startovacího komplexu 39B Kennedyho kosmického střediska zachytila jedna z externích videokamer Orionu tento pohled na jeho novou perspektivu z vesmíru. V popředí je Orionův motor OMS (Orbital Maneuvering System) a pomocné motory, všechny ve spodní části evropského servisního modulu ESM. Za jedním ze sedmimetrových prodloužených křídel slunečních panelů je vidět krásný domov této kosmické lodi. Mise Artemis I bez posádky trvala více než 25 dní, prolétala blízko lunárního povrchu, dosáhla retrográdní dráhy 70 000 kilometrů za Měsícem a testovala možnosti důležité pro průzkum Měsíce a Marsu lidmi. Na základě úspěchu mise Artemis I se nejdříve v listopadu 2024 vydá na cestu kolem Měsíce a zpět mise Artemis II se čtyřčlennou posádkou.
Oprava: Na chybu v překladu času upozornil Tomáš Homola.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Artemis I Mega Rocket Launches Orion to Moon
  2. Flickr.com: NASA HQ PHOTO: ARTEMIS 1
  3. NASA: 55 Years Ago: Apollo 4, the First Flight of the Saturn V
  4. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  5. Flickr.com: Artemis I - by NASA Johnson
  6. NASA: Earth observatory
  7. NASA: Artemis I
  8. NASA: NASA's Artemis I Moon Mission: Launch to Splashdown Highlights
  9. NASA: Artemis II

Štítky: Země, Artemis, Kosmická loď


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »