Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis I

Před rokem 16.listopadu 2022 v 1:47 východoamerického času opustila planetu Zemi raketa SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion na misi Artemis I, která byla prvním integrovaným testem systémů NASA pro průzkum hlubokého ve vesmíru. Více než hodinu po startu z historického startovacího komplexu 39B Kennedyho kosmického střediska zachytila jedna z externích videokamer Orionu tento pohled na jeho novou perspektivu z vesmíru. V popředí je Orionův motor OMS (Orbital Maneuvering System) a pomocné motory, všechny ve spodní části evropského servisního modulu ESM. Za jedním ze sedmimetrových prodloužených křídel slunečních panelů je vidět krásný domov této kosmické lodi. Mise Artemis I bez posádky trvala více než 25 dní, prolétala blízko lunárního povrchu, dosáhla retrográdní dráhy 70 000 kilometrů za Měsícem a testovala možnosti důležité pro průzkum Měsíce a Marsu lidmi. Na základě úspěchu mise Artemis I se nejdříve v listopadu 2024 vydá na cestu kolem Měsíce a zpět mise Artemis II se čtyřčlennou posádkou.
Oprava: Na chybu v překladu času upozornil Tomáš Homola.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Artemis I Mega Rocket Launches Orion to Moon
  2. Flickr.com: NASA HQ PHOTO: ARTEMIS 1
  3. NASA: 55 Years Ago: Apollo 4, the First Flight of the Saturn V
  4. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  5. Flickr.com: Artemis I - by NASA Johnson
  6. NASA: Earth observatory
  7. NASA: Artemis I
  8. NASA: NASA's Artemis I Moon Mission: Launch to Splashdown Highlights
  9. NASA: Artemis II

Štítky: Země, Artemis, Kosmická loď


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »