Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis I

Před rokem 16.listopadu 2022 v 1:47 východoamerického času opustila planetu Zemi raketa SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion na misi Artemis I, která byla prvním integrovaným testem systémů NASA pro průzkum hlubokého ve vesmíru. Více než hodinu po startu z historického startovacího komplexu 39B Kennedyho kosmického střediska zachytila jedna z externích videokamer Orionu tento pohled na jeho novou perspektivu z vesmíru. V popředí je Orionův motor OMS (Orbital Maneuvering System) a pomocné motory, všechny ve spodní části evropského servisního modulu ESM. Za jedním ze sedmimetrových prodloužených křídel slunečních panelů je vidět krásný domov této kosmické lodi. Mise Artemis I bez posádky trvala více než 25 dní, prolétala blízko lunárního povrchu, dosáhla retrográdní dráhy 70 000 kilometrů za Měsícem a testovala možnosti důležité pro průzkum Měsíce a Marsu lidmi. Na základě úspěchu mise Artemis I se nejdříve v listopadu 2024 vydá na cestu kolem Měsíce a zpět mise Artemis II se čtyřčlennou posádkou.
Oprava: Na chybu v překladu času upozornil Tomáš Homola.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Artemis I Mega Rocket Launches Orion to Moon
  2. Flickr.com: NASA HQ PHOTO: ARTEMIS 1
  3. NASA: 55 Years Ago: Apollo 4, the First Flight of the Saturn V
  4. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  5. Flickr.com: Artemis I - by NASA Johnson
  6. NASA: Earth observatory
  7. NASA: Artemis I
  8. NASA: NASA's Artemis I Moon Mission: Launch to Splashdown Highlights
  9. NASA: Artemis II

Štítky: Země, Artemis, Kosmická loď


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »