Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trapéz: Srdce Orionu

Uznání a copyright: Fred Zimmer, Telescope Live

Poblíž středu tohoto ostrého vesmírného portrétu se v srdci Mlhoviny v Orionu, nacházejí čtyři horké, hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Jsou pohromadě v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku a dominují jádru husté hvězdokupy Mlhoviny v Orionu. Viditelné záři celé této složité hvězdotvorné oblasti dodává energii ultrafialové ionizující záření hvězd Trapezu, především z nejjasnější hvězdy Theta-1 Orionis C. Přibližně tři miliony let stará hvězdokupa Mlhoviny v Orionu byla v mladším věku ještě kompaktnější a dynamická studie naznačuje, že průběžné srážky hvězd v dřívějších dobách mohly vytvořit černou díru o hmotnosti více než stonásobku hmotnosti Slunce. Přítomnost černé díry uvnitř hvězdokupy by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. Vzdálenost Mlhoviny v Orionu přibližně 1500 světelných roků by z ní činila jednu z nejbližších známých černých děr k planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-02-22 Mlhovina v Orionu: Pohled z Hubbla
  2. SEDS.org: Theta1 Orionis: The Trapezium Cluster in the Orion Nebula M42
  3. NASA: Ultraviolet Waves
  4. Wikipedia: Trapezium_Cluster
  5. Illinois.edu: THETA-1 ORI (Theta-1 Orionis)
  6. Harvard.edu: Šubr, Kroupa, Baumgardt - Catch Me If You Can: Is There a "Runaway-mass" Black Hole in the Orion Nebula Cluster?
  7. SkyAndTelescope.org: A BLACK HOLE IN ORION?
  8. NASA: Black Holes
  9. APOD: 2014-10-26 Příliš blízko černé díry
  10. APOD: 2017-03-21 Rychlé hvězdy a potulné planety v mlhovině Orion
  11. Wikipedia: List_of_nearest_black_holes

Štítky: M42, Hvězdokupa Trapéz, Mlhovina Orion


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »