Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odysseus na Měsíci

Uznání: Intuitive Machines

Širokoúhlý snímek z kamery na palubě přistávajícího modulu Intuitive Machines Nova-C zachytil pracující metaloxový raketový motor a přistávací nohy Odyssea absorbující první kontakt s měsíčním povrchem. Na snímku viditelné zlomené přistávací nohy při přistání 22. února nakonec nechaly modul spočinout, ale nakloněný. Mírný náklon Odyssea do šikmého měsíčního povrchu zachoval schopnost přistávacího modulu o velikosti telefonní budky pracovat, shromažďovat sluneční energii a odesílat na Zemi snímky a data. Jeho přesné místo přistání daleko u jižního pólu Měsíce zobrazila družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter. Americkou vlajku na prostředním panelu přistávacího modulu věnovala NASA a pochází z letového hardware programu Apollo z roku 1970.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Intuitive_Machines_Nova-C
  2. APOD: 2023-04-06 Terran 1 spaluje metalox
  3. NASA: NASA, Intuitive Machines Share Images from the Moon, Provide Science Updates
  4. NASA: NASA’s LRO Images Intuitive Machine’s Odysseus Lander

Štítky: Odysseus, Lunární lander, Přistání


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »