Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Crew 8

Uznání a copyright: Michael Seeley

Ne, toto není nejnovější pohled na vzdálenou galaktickou mlhovinu Kosmickým dalekohledem Jamese Webba, tento oblak plynu a prachu potěšil 3. března pozorovatele oblohy na kosmickém pobřeží. Snímek byl pořízen teleobjektivem několik minut po startu rakety Falcon 9 na misi SpaceX Crew-8 k Mezinárodní kosmické stanici. Zachycuje kouř a spaliny z oddělení prvního a druhého stupně, driftující Rorschachův vzor na temné večerní obloze. Jasná skvrna poblíž dolního středu v úžasné pozemské mlhovině je zážeh motoru druhého stupně, který vynáší do vesmíru 4 lidi v kosmické lodi Crew Dragon Endeavour. V ostré siluetě těsně nad ním je první stupeň nosné rakety Falcon 9, který se orientuje pro návrat do přistávací zóny na mysu Canaveral na planetě Zemi. Toto byl první let opakovaně použitelného prvního stupně nosné rakety. Zato loď Crew Dragon pojmenovaná Endeavour vynesla lidi na nízkou oběžnou dráhu Země a zpět už čtyřikrát. Jméno Endeavour pro kosmickou loď se dočkalo také opakovaného použití, vysloužilý raketoplán a velitelský modul Apolla 15 byly také pokřtěny jako Endeavour.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2023-07-13 Webbova Rho Ophiuchi
  2. NASA: NASA’s SpaceX Crew-8 Launches to International Space Station
  3. APOD: 2021-10-30 Rorschachova polární záře
  4. NASA: Astronauts - The term “astronaut” derives from the Greek words meaning “star sailor,” ...
  5. APOD: 2023-08-03 Falcon a Redstone
  6. Wikipedia: Crew_Dragon_Endeavour

Štítky: Kosmická loď, Crew Dragon, Falcon 9


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »