Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částeční zatmění pod palmou

Uznání a copyright: Lori Haffelt

Úplné zatmění Slunce viděli 8. dubna pouze ti, kteří se nacházeli v úzké dráze měsíčního stínu. Většina Severní Ameriky však přesto viděla částečné zatmění Slunce. Tento jediný snímek z Clearwateru na Floridě v USA zachytil četné obrazy této hojně sledované nebeské události, aniž by bylo Slunce pozorováno přímo. Ve stínu palmy se mezerami křížících se listů na zem promítají jako dírkovou komorou rozeznatelné obrazy zatmění. V Clearwateru byla maximální fáze zatmění asi 53 procent.

Snímky zatmění Slunce: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: How the 2024 Total Solar Eclipse Is Different than the 2017 Eclipse
  2. APOD: 2023-10-15 Strom zatmění
  3. NASA: How to Make a Pinhole Camera

Štítky: Partial eclipse, Sluneční zatmění, Pinhole camera


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »