Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak skončilo úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright videa: David Duarte

Jak končí úplné zatmění Slunce? Ano, Měsíc se posune z polohy úplného zakrytí Slunce, ale v prvních několika sekundách přechodu se objeví zajímavé věci. První z nich se nazývá diamantový prstenec. Světlo proudí mezi horami nebo relativními nížinami kolem okraje Měsíce, jak jsou vidět z vašeho místa, takže toto náhlé první světlo v kombinaci s koronou, která obklopuje Měsíc, vypadá jako diamantový prstenec. Během několika sekund se objeví další světelné proudy, které se souhrnně nazývají Baileyho perly. V tomto videu se může zdát, že růžový trojúhelníkový výběžek na Slunci nějak souvisí s místem, kde se Slunce zase začíná objevovat, ale není tomu tak. Pozorovatelé z jiných míst viděli, jak se Baileyho perly objevují na různých místech kolem Měsíce, mimo ikonickou trojúhelníkovou solární protuberanci, kterou viděli všichni. Video bylo pořízeno specializovaným zařízením 8. dubna 2024 z texaského města New Boston v USA.

Snímky zatmění Slunce: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Solar Eclipse Diagram
 2. QuoraCDN.net: Foto: Mnoho psů :-)
 3. APOD: 2020-12-18 Diamant na obloze
 4. Wikipedia: Lunar_limb
 5. APOD: 2024-04-02 Detailní pohled na koronu při slunečním zatmění
 6. NASA: The Moon
 7. Wikimedia: File:Classic Diamond Engagement Ring.jpg
 8. Wikipedia: Baily's beads
 9. Flickr.com: David Duarte Astrophotos: Eclipse 04-08-2024 - Bailey's Beads and Diamond Ring
 10. Facebook: Sky - From: Madero, Mexico; Credit: Judy Anderson
 11. NASA: The Sun
 12. APOD: 2015-03-28 Diamantové prsteny a Bailyho perly
 13. APOD: 2023-08-01 Monstrózní sluneční protuberance
 14. Wikipedia: Texas
 15. Youtu.be: New Boston, Texas #america #drone
 16. Wikipedia: United_States

Štítky: Total solar eclipse, Protuberance, Beads


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »