Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a trpasličí galaxie

Uznání a copyright: Markus Horn

Na jaře na severní polokouli se nad východním obzorem dá snadno pozorovat jasná hvězda Regulus. Regulus je alfa hvězda souhvězdí Lva a v tomto teleskopickém zorném poli je to ta hvězda ve středu s paprsky. Pouhých 79 světelných roků vzdálený Regulus je horká, rychle rotující hvězda, o níž je známo, že je součástí vícenásobného hvězdného systému. Těsně pod Regulem je mlhavá skvrna difuzního světla hvězd z malé galaxie Leo I, ne zcela ztracená v jeho záři. Leo I je trpasličí sféroidální galaxie a je členem Místní skupiny galaxií, které dominuje naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31). Galaxie Leo I je ve vzdálenosti asi 800 tisíc světelných roků a je považována za nejvzdálenější ze známých malých satelitních galaxií obíhajících Mléčnou dráhu. Trpasličí galaxie Leo I ovšem poskytuje důkazy o superhmotné černé díře ve svém středu, která je svou hmotností srovnatelná s černou dírou ve středu Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Can you spot the Spring Triangle?
  2. Astrophoto-Hannover.de: Regulus & Leo I Dwarf Galaxy
  3. Illinois.edu: REGULUS (Alpha Leonis)
  4. EarthSky.org: Meet Regulus, the Lion’s Heart
  5. Wikipedia: Leo_I_(trpasličí_galaxie)
  6. SEDS.org: The Local Group of Galaxies
  7. NASA: The Milky Way Galaxy
  8. APOD: 2005-12-22 Vesmírný ostrov Andromeda
  9. Sci.news: Dwarf Galaxy Leo I Hosts Strangely Massive Black Hole, Astronomers Say
  10. Harvard.edu: Extreme Tidal Stripping May Explain the Overmassive Black Hole in Leo I: A Proof of Concept

Štítky: Alfa leo, Trpasličí galaxie


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »