Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov Andromeda

Uznání a copyright: Robert Gendler

Nejvzdálenějším objektem, který je snadno viditelný pouhým okem je M31, Velká galaxie v Andromedě vzdálená asi dva milióny světelných let. Ale bez dalekohledu se i tato nesmírná spirální galaxie, která má přes 200 000 světelných let, jeví jako slabý, mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy. Naproti tomu na této úžasné digitální teleskopické mozaice s celkovou expoziční dobou přes 90 hodin je vidět jasné žluté jádro, tmavé vinoucí se prachové pásy, nádherná modrá spirální ramena a hvězdokupy. A zatímco nyní i příležitostné pozorovatele inspiruje vědomí, že existuje mnoho vzdálených galaxií jako M31, tak astronomové tento fundamentální koncept vážně debatovali teprve před 80 lety. Jsou tyto "spirální mlhoviny" prostě součástmi naší vlastní Mléčné dráhy nebo jsou "vesmírnými ostrovy", vzdálenými soustavami hvězd srovnatelnými s Mléčnou dráhou samotnou? Toto byla ústřední otázka slavné debaty Shapley-Curtis v roce 1920, která byla později rozhodnuta pozorováními M31 ve prospěch Andromedy, jako vesmírného ostrova.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Spirální galaxie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »