Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce od srpku k prstenci

Uznání a copyright videa: Reinhold Wittich; Music: Sunrise from Also sprach Zarathusra (R. Strauss) by Sascha Ende

Takto minulý měsíc zmizelo Slunce z denní oblohy. Časosběrné video bylo vytvořeno ze záběrů pořízených 8. dubna 2024 z Mountain View, Arkansas, USA. Nejprve podivně potemněl malý kousíček Slunce normálně posetého skvrnami. Během několika minut většinu Slunce v pozadí zakryl postupující Měsíc v popředí. Za hodinu se jediné paprsky ze Slunce, které procházely kolem Měsíce, objevily jako diamantový prstenec. Během totality většina okolní oblohy potemněla, čímž vynikly jasné růžové protuberance kolem okraje Slunce a do okolní oblohy se rozprostřela úžasná koróna. Centrální pohled na koronu ukazuje kumulaci snímků pořízených během úplné totality. Na konci videa se jen o několik minut později objeví další diamantový prstenec, tentokrát na druhé straně Měsíce. Během následující hodiny se obloha zase vrátila do normálu.

Oslavujte prázdnotu: Týden černých děr v NASA!

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Total Solar Eclipse from Sliver to Ring
  2. Wikipedia: Mountain_View,_Arkansas
  3. Wikipedia: Arkansas
  4. Wikipedia: United_States
  5. NASA: What are sunspots and solar flares?
  6. NASA: The Sun
  7. NASA: The Moon
  8. APOD: 2023-09-17 Zvětšené měsíční hory při prstencovém zatmění
  9. APOD: 2024-04-20 Diamanty na obloze
  10. APOD: 2024-03-31 Úplné zatmění Slunce na spodku světa
  11. APOD: 2024-04-14 Jak skončilo úplné zatmění Slunce
  12. APOD: 2023-05-16 Úplné zatmění: Velká korona
  13. NASA: The Origin of the Corona’s Light
  14. APOD: 2006-03-30 Když démanty nejsou věčné
  15. Wikipedia: Far_side_of_the_Moon
  16. DepositPhotos.com: Foto: Legrační zrzavá kočka ve slunečních brýlích odpočívá na gauči :-)

Štítky: Total solar eclipse, Slunce, Měsíc


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »