Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na severním nebi

Uznání a copyright: Chirag Upreti

Ladné oblouky stop hvězd na tomto barevném snímku noční oblohy odráží denní rotaci planety Země. Časosběrná kompozice vznikla z po sobě jdoucích expozic pořízených 12. května kamerou na stativu na břehu přehrady Ashokan v oblasti Catskills v americkém státě New York. U středu oblouků hvězdných stop se nachází Severka neboli Polaris. Široká stopa dorůstajícího srpku Měsíce vlevo vrhá výrazný odraz přes vody nádrže. Díky intenzivní sluneční aktivitě, která je hnacím motorem nedávných geomagnetických bouří, září pod Severkou a severním nebeským pólem barevná polární záře, která je pro tuto oblast vzácná.

AuroraSaurus: Zveřejněte svá pozorování polární záře.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-07-28 Severní nebeský strom
  2. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  3. NASA: How NASA Tracked the Most Intense Solar Storm in Decades
  4. SpaceWeather.com: What's up in space

Štítky: Stopy hvězd, Polární záře, Polaris


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »