Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poloostrov Banks s polární září

Uznání a copyright: Kavan Chay

Tento dobře komponovaný kompozitní panoramatický pohled se dívá na jih z poloostrova Banks nedaleko Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu. Moře v popředí omývá základnu skaliska připomínajícího věž, v horní části záběru jsou hvězdy Jižního kříže a u středu je jižní nebeský pól planety Země. Snímku jižního moře pod hvězdnatou oblohou zachycenému 11. května přesto dominuje zářivá polární záře. Třpytivá jižní záře byla součástí rozsáhlých polárních září, které potěšily pozorovatele na severní i jižní polokouli planety Země a které byly způsobeny intenzivními geomagnetickými bouřemi extrémního kosmického počasí po dopadu výtrysků koronální hmoty z mohutné aktivní oblasti AR 3664 na Slunci.

AuroraSaurus: Hlaste svá pozorování polární záře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: kchayphotos: Crown of Light : Earth
  2. Facebook: Sky: Giant Sunspot Region 3664 and Resulting Auroras
  3. SpaceWeather.com: What's up in space
  4. NASA: What is a coronal mass ejection or CME?
  5. NASA: Strong Solar Flare Erupts from Sun

Štítky: Polární záře, AR3664


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »