Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v Georgii

Uznání a copyright: Wright Dobbs

Docela běžný pohled z Georgie v USA s noční oblohou na venkově, kde Měsíc zapadá blízko západního obzoru. Snímek s přeexponovaným dorůstajícím srpkem Měsíce vlevo byl pořízen 10. května před místní půlnocí. Farmářskou krajinou asi 15 mil na sever od města Bainbridge se táhne dlouhá zavlažovací souprava. Co ale pro jižanskou Georgii není vůbec běžné je pohled na třpytivé záclony polární záře na hvězdné noční obloze. Extrémní geomagnetické bouře vyvolané nedávnou intenzivní aktivitou ze sluneční aktivní oblasti AR 3664 přinesly minulý víkend epické projevy polární záře, které jsou obvykle k vidění blíže pólům, až do jižní Georgie a do ještě nižších zeměpisných šířek planety Země. Se zvyšující se sluneční aktivitou jsou možné další geomagnetické bouře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: wrightdobbs: I can't believe what I saw and photographed two nights ago just north of Bainbridge, Georgia.
  2. APOD: 2024-05-15 AR 3664 u okraje Slunce
  3. Facebook: Sky: Giant Sunspot Region 3664 and Resulting Auroras
  4. NASA: Strong Solar Flare Erupts from Sun

Štítky: Polární záře


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »