Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4565: Galaxie z boku

Uznání a copyright: Lóránd Fényes

Nádherná spirální galaxie NGC 4565 je z planety Země vidět z boku. Jasná NGC 4565,díky svému úzkému profilu známá také jako Jehlová galaxie, je zastávkou na mnoha teleskopických toulkách severní oblohou v slabém, ale dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Ostrý, barevný snímek ukazuje hranaté, vypouklé centrální jádro galaxie protnuté neprůhlednými pásy prachu, které protkávají tenkou galaktickou rovinu NGC 4565. Samotná NGC 4565 leží ve vzdálenosti asi 40 milionů světelných roků a měří asi 100 000 světelných roků. NGC 4565 se dá snadno pozorovat malými dalekohledy a obdivovatelé oblohy ji považují za význačný nebeský objekt, který Messier přehlédl.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 4565
  2. DibonSmith.com: Coma Berenices
  3. FenyesLorand.hu: A TŰ-GALAXIS
  4. arXiv.org: Structural Analogs of the Milky Way Galaxy: Stellar Populations in the Boxy Bulges of NGC 4565 and NGC 5746
  5. NASA: Hubble Sees the Needle Galaxy, Edge-on and Up Close
  6. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  7. CloudyNights.com: Small Wonders: Coma Berenices
  8. APOD: 2008-04-19 Messierův maraton

Štítky: Ngc 4565, Spirální galaxie, Edge-on galaxy


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »