Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 308: Mlhovina Hlava delfína

Uznání a copyright: Prabhu Kutti

Tuto obrovskou vesmírnou bublinu nafukují rychlé větry z horké, hmotné hvězdy. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5000 světelných roků daleko v dobře vycvičeném souhvězdí Velký pes (Canis Major) a pokrývá o něco větší část oblohy než Měsíc v úplňku. To v její odhadované vzdálenosti odpovídá průměru 60 světelných roků. Hmotná Wolf-Rayetova hvězda, která bublinu vytvořila, je ta jasná hvězda blízko středu mlhoviny. Wolf-Rayetovy hvězdy mají více než dvacetinásobek hmotnosti Slunce a předpokládá se, že se nacházejí v krátké fázi vývoje hmotných hvězd před supernovou. Rychlé větry z této Wolf-Rayetovy hvězdy vytvářejí mlhovinu ve tvaru bubliny tak, že zametají pomaleji se pohybující materiál z dřívější vývojové fáze. Větrem nafouknutá mlhovina je stará přibližně 70 000 let. Poměrně slabé emisi zachycené na hlubokém snímku přes úzkopásmové filtry dominuje záření ionizovaných atomů kyslíku mapované do odstínu modré. SH2-308 s téměř neškodným obrysem, je také známá jako mlhovina Hlava delfína.

Seznam odkazů v popisu

 1. GalaxyMap.org: The Sharpless Catalog: Sh2-301
 2. Wikipedia: Canis_Major
 3. Harvard.edu: Chandra: Scale and Distance
 4. Wikipedia: Wolf–Rayet star
 5. Wikipedia: Canis Major
 6. EarthSky.org: Wolf-Rayets are the most massive and brightest stars known
 7. APOD: 2003-03-25 Pomalá exploze
 8. NASA: Hubble View: Wolf-Rayet Stars, Intense and Short-Lived
 9. APOD: 2008-05-22 Větrem rozfoukaná NGC 3199
 10. AstroBin.com: Prabhu_Kutti: Sh2-308 - Dolphin Head Nebula
 11. HubbleSite.org: THE MEANING OF LIGHT AND COLOR
 12. GoodReads.com: Douglas Adams Quote

Štítky: Sharpless 308, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »