Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pandořina kupa galaxií

Uznání: NASA, ESA, CSA, Ivo Labbe (Swinburne), Rachel Bezanson (University of Pittsburgh), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

Tato mozaika hlubokého pole představuje úžasný pohled na kupu galaxií Abell 2744 pořízený kamerou NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Samotná kupa Abell 2744, též zvaná Pandořina kupa galaxií, se jeví jako těžké spojení tří různých hmotných kup galaxií. Kupa se nachází v souhvězdí Sochaře (Sculptor) ve vzdálenosti asi 3,5 miliardy světelných roků. V této megakupě převládá temná hmota, která deformuje a pokřivuje strukturu prostoročasu a gravitační čočkou zobrazuje i vzdálenější objekty. Mnohé ze zdrojů zobrazených gravitační čočkou jsou velmi vzdálené galaxie z raného vesmíru, červenější než galaxie z Pandořiny kupy a jejich obrazy jsou roztaženy a zkresleny do oblouků. Výrazné difrakční paprsky pochopitelně označují hvězdy v popředí z Mléčné dráhy. Tato kosmická skříňka v odhadované vzdálenosti Pandořiny kupy měří asi 6 milionů světelných roků. Ale nepropadejte panice. Lákavou oblast můžete prozkoumat v dvouminutové videoprohlídce.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Uncovers New Details in Pandora’s Cluster
  2. Harvard.edu: Chandra: Abell 2744: Pandora's Cluster Revealed
  3. WebbTelescope.org: Gravity – Nature's Magnifying Glass
  4. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  5. WebbTelescope.org: Take a tour of Pandora's cluster

Štítky: Abell 2744, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou, Jwst


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »