Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak identifikovat světlo na obloze

Uznání a copyright ilustrace: HK (The League of Lost Causes)

Co je to za světlo na obloze? Odpověď na jednu z nejčastějších otázek lidí může vyplynout z několika rychlých pozorování. Například - pohybuje se, nebo bliká? Pokud bliká a pokud žijete v blízkosti města, odpovědí je obvykle letadlo, protože letadel je mnoho a jen málo hvězd a družic je dostatečně jasných, aby byly vidět přes záři umělých světel měst. Pokud tomu tak není a pokud žijete daleko od města, je tímto jasným světlem pravděpodobně planeta, jako je Venuše nebo Mars, ta první z nich se může objevit jen blízko obzoru těsně před svítáním nebo po soumraku. Někdy je kvůli malému zdánlivému pohybu vzdáleného letadla poblíž obzoru těžké jej rozeznat od jasné planety, ale i to lze obvykle rozeznat podle pohybu letadla v průběhu několika minut. Stále si nejste jisti? Tato tabulka vám dá někdy humorné, ale většinou přesné vyhodnocení. Zasvěcení milovníci oblohy si pravděpodobně všimnou, a jsou povzbuzeni, poskytnout zdvořilé opravy.

Překlady grafů: španělsky, italsky, polsky, lotyšsky a turecky.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2020-06-24 Město obrácené pod mraky
 2. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
 3. DarkSky.org: International Dark Sky Places
 4. APOD: 2021-03-17 Povrch Venuše z Veněry 13
 5. APOD: 2018-07-09 Cesta k Marsu
 6. APOD: 2019-02-12 Přelet letadla přes srpek Měsíce
 7. EarthSky.org: Why do stars twinkle, but planets don’t?
 8. YouTube.com: Foto: Tři nejistí psi :-)
 9. LeagueOfLostCauses.com: Astronomy 101 - The League of Lost Causes
 10. Apod.com: Starship Asterisk* - APOD Discussion Forum
 11. LeagueOfLostCauses.com: Astronomy Fans Are Awesome
 12. Blogspot.it: Il blog della Curiosona
 13. LeagueOfLostCauses.com: Astronomy Fans Are Awesome
 14. Starspace.lv: Kas tā par gaismiņu debesīs?
 15. Twitter: @takatastronomi: Gökyüzündeki bir ışığın kaynağını merak mı ediyorsun?

Štítky: Neidentifikovaný, Light, Obloha


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »