Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 85

Uznání a copyright: Martin Pugh

Podle astronomického katalogu Rodgers, Campbell a Whiteoak z roku 1960 září emisní oblast RCW 85 na jižní noční obloze mezi jasnými hvězdami Alfa a Beta Centauri. Asi 5 000 světelných roků vzdálený mlhavý mezihvězdný oblak zářícího vodíku a prachu je slabý. Detailní struktury podél dobře definovaných okrajů uvnitř RCW 85 se však dají sledovat na tomto kosmickém pohledu složeném z 28 hodin úzkopásmových a širokopásmových expozic. Zajímavá mlhovina se sugestivními tvary v dalších hvězdných školkách, kde zárodečná oblaka opracovávají energetické větry a záření nově zrozených hvězd, se nazývá Ďáblova věž. Teleskopický snímek by v odhadované vzdálenosti RCW 85 zabíral přibližně 100 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: A catalogue of Hα-emission regions in the southern Milky Way
  2. MartinPughAstrophotography.space: REMOTE ASTROPHOTOGRAPHY WITH MARTIN PUGH - Beautiful images of our Universe.
  3. APOD: 2024-02-04 Kuželová mlhovina z Hubbla
  4. GalaxyMap.org: RCW 85 - Coordinates: (313.5°, -0.4°)

Štítky: Rcw85, Centaurus, Emission region


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »