Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1546 z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, STScI, David Thilker (JHU)

Hubblův kosmický dalekohled na oběžné dráze Země po návratu k vědeckým operacím s novým pointačním režimem pořídil 14. června ostrý snímek spirální galaxie NGC 1546. Tento vesmírný ostrov je členem Kupy galaxií v Mečounu a nachází se pouhých 50 milionů světelných roků daleko. Galaktický disk galaxie NGC 1546 je vůči nám nakloněn, přičemž skrze prachové pásy galaxie prosvítá nažloutlé světlo starých hvězd a namodralé oblasti nově vzniklých hvězd. V pozadí jsou v celém Hubblově záběru rozptýleny vzdálenější galaxie. Hubblův kosmický dalekohled byl vypuštěn v roce 1990, vesmír zkoumá již více než tři desetiletí a nedávno oslavil své 34. výročí.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Hubble: Pointing Control
  2. NASA: NASA Releases Hubble Image Taken in New Pointing Mode
  3. HubbleSite.org: NGC 1546 Compass Image
  4. Harvard.edu: Dorado and its member galaxies. Hα imaging of the group backbone
  5. NASA: Hubble: Science Highlights

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Ngc1546, Spirální galaxie


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »