Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Proudy hvězd a tisíce rubínů

Uznání a copyright: Michael Sidonio

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 leží pouhých dvanáct milionů světelných roků daleko poblíž jihovýchodního cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydry. M83 o průměru asi 40 000 světelných roků je pro svá výrazná spirální ramena známá jako Jižní větrník. Ale množství červených hvězdotvorných oblastí, které se nacházejí při okrajích hustých prachových pásů v ramenech, naznačuje i další populární přezdívku pro M83: Tisícirubínová galaxie. Tento nový hluboký teleskopický digitální snímek také zaznamenal slabé protáhlé halo této jasné galaxie. Oblouk ve spodní části kosmického snímku tvoří hvězdný slapový proud, trosky vytažené z obří M83 gravitačním narušením od menší satelitní galaxie, která se s ní nyní slučuje. Prchavý hvězdný proud odhalili v polovině 90. let 20. století astronomové David Malin a Brian Hadley pomocí vylepšených fotografických desek.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 83
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Hydra -- Many Heads with one Thought
  3. APOD: 2011-11-11 V ramenech M83
  4. ESO.org: The Thousand-Ruby Galaxy
  5. Pbase.com: Ultra Deep M83 The Thousand Ruby Galaxy
  6. APOD: 2010-09-11 Proudy hvězd a galaxie Slunečnice
  7. Harvard.edu: HI in Shell Galaxies and Other Merger Remnants

Štítky: M83, Spirální galaxie, Tidal star stream


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »