Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Jesús Carmona Guillén

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů. Je známá také jako M20, leží přibližně v emisních mlhovinách s převahou světla atomů vodíku s modrými reflexními mlhovinami s prachem odrážejícím světlo hvězd a temnými mlhovinami, které jsou v siluetě viděná hustá oblaka prachu. Červená emisní oblast, zhruba rozdělená na tři části neprůhlednými pruhy prachu, je však tím, co propůjčuje Trifidu jeho populární název. Pilíře a výtrysky opracovávané nově se rodícími hvězdami nad a napravo od středu emisní mlhoviny se objevují na slavných detailních snímcích této oblasti pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných roků. Je příliš slabá na to, aby ji bylo možné spatřit pouhým okem a na pozemské obloze pokrývá téměř plochu Měsíce v úplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Jesús Carmona Guillén: Trifid recorte sRGB
  2. Loc.gov: Today in History - July 4
  3. NASA: Messier 20
  4. APOD: 2008-04-24 Labuť bez hvězd
  5. APOD: 2009-05-21 IC 4592: Modrá Koňská hlava
  6. APOD: 2009-05-22 Východně od Antaresu
  7. Wikipedia: Trifid_Nebula
  8. HubbleSite.org: The Trifid Nebula: Stellar Nursery Torn Apart By Radiation From Nearby Star

Štítky: M20, Ngc6514, Star-formation, Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Tmavá mlhovina, Prach


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »