Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: Jesús Carmona Guillén

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů. Je známá také jako M20, leží přibližně v emisních mlhovinách s převahou světla atomů vodíku s modrými reflexními mlhovinami s prachem odrážejícím světlo hvězd a temnými mlhovinami, které jsou v siluetě viděná hustá oblaka prachu. Červená emisní oblast, zhruba rozdělená na tři části neprůhlednými pruhy prachu, je však tím, co propůjčuje Trifidu jeho populární název. Pilíře a výtrysky opracovávané nově se rodícími hvězdami nad a napravo od středu emisní mlhoviny se objevují na slavných detailních snímcích této oblasti pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných roků. Je příliš slabá na to, aby ji bylo možné spatřit pouhým okem a na pozemské obloze pokrývá téměř plochu Měsíce v úplňku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Jesús Carmona Guillén: Trifid recorte sRGB
  2. Loc.gov: Today in History - July 4
  3. NASA: Messier 20
  4. APOD: 2008-04-24 Labuť bez hvězd
  5. APOD: 2009-05-21 IC 4592: Modrá Koňská hlava
  6. APOD: 2009-05-22 Východně od Antaresu
  7. Wikipedia: Trifid_Nebula
  8. HubbleSite.org: The Trifid Nebula: Stellar Nursery Torn Apart By Radiation From Nearby Star

Štítky: M20, Ngc6514, Star-formation, Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Tmavá mlhovina, Prach


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »