Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Etna a Mléčná dráha

Unání a copyright: Gianni Tumino

Podél obzoru na horské a noční obloze vystupuje záře z vrcholu Etny, slavného aktivního stratovulkánu planety Země. Oblohou nad ní se táhnou pásy rozptýleného světla z mračen nesčetných hvězd podél galaxie Mléčné dráhy. V siluetě se podél galaktické roviny shlukují mohutná prachová mračna Mléčné dráhy. Pozorovatelům severní oblohy jsou však známé také jasné hvězdy Deneb, Vega a Altair z Letního trojúhelníku, které se prostírají mezi temnými mlhovinami a zářivými mračnami hvězd nad sopečným vrcholem. Hluboké kombinované expozice také odhalují světlo aktivních hvězdotvorných oblastí podél Mléčné dráhy, které jsou ozvěnou rudého odstínu Etny za letní noci na severní polokouli.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Gianni Tumino: LA VIA LATTEA ESTIVA SULL'ETNA IN ATTIVITA': Piano dei Grilli - Bronte (CT) 29/06/2024
  2. NASA: Mount Etna
  3. Wikipedia: Sidereus_Nuncius#Stars
  4. APOD: 2017-07-03 Letní trojúhelník nad Velkou čínskou zdí
  5. NASA: Star Basics
  6. APOD: 2022-09-08 Severní Amerika a Pelikán
  7. NASA: What’s Up: July 2024 Skywatching Tips from NASA

Štítky: Sopka, Etna, Mléčná dráha


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »