Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Massimo Di Fusco

V bohatých hvězdných polích Mléčné dráhy se ve vzdálenosti asi 8000 světelných roků v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia) nachází hvězdokupa NGC 7789. Hvězdokupu objevila koncem 18. století astronomka Caroline Lucretia Herschel a je známá také jako Karolínina růže. Hvězdy a mezery mezi hvězdami dávají v malých dalekohledem vizuální vzhled vnořených okvětních lístků růže. Tato galaktická neboli otevřená hvězdokupa, jejíž stáří se nyní odhaduje na 1,6 miliardy let, také ukazuje svůj věk. Všechny hvězdy ve hvězdokupě se pravděpodobně zrodily ve stejnou dobu, ale ty jasnější a hmotnější rychleji vyčerpaly vodíkové palivo ve svých jádrech. Z hvězd hlavní posloupnosti jako je Slunce se vyvinuly do mnoha červených obrů, kteří jsou na tomto barevném kompozitu zobrazeni se žlutavým nádechem. Astronomové mohou na základě naměřených barev a jasností modelovat hmotnost, a tedy i stáří hvězd v kupě, které právě začínají "vypínat" hlavní posloupnost a stávají se červenými obry. Více než 50 světelných roků velká Karolinina růže zabírá poblíž středu tohoto ostrého teleskopického snímku asi půl stupně (úhlovou velikost Měsíce).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 7789
  2. SkyAndTelescope.org: IN CAROLINE HERSCHEL'S FOOTSTEPS
  3. SkyAndTelescope.org: EXPLORE CAROLINE HERSCHEL'S CELESTIAL SHOWPIECES
  4. NASA: Hubble's Star Clusters
  5. Wikipedia: Main_sequence
  6. APOD: 2001-02-23 Diagram barva - magnituda pro M55
  7. APOD: 2011-04-08 Echa z hlubin červeného obra
  8. Harvard.edu: Title: Biographical notice of Miss Caroline Herschel, Hon. Mem.
  9. AstroBin.com: Massimo Di Fusco: Caroline's Rose cluster - NGC 7789

Štítky: Ngc7789, Galactic star cluster, Caroline lucretia herschel, Rudý obr, Hvězdný vývoj


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »