Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Massimo Di Fusco

V bohatých hvězdných polích Mléčné dráhy se ve vzdálenosti asi 8000 světelných roků v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia) nachází hvězdokupa NGC 7789. Hvězdokupu objevila koncem 18. století astronomka Caroline Lucretia Herschel a je známá také jako Karolínina růže. Hvězdy a mezery mezi hvězdami dávají v malých dalekohledem vizuální vzhled vnořených okvětních lístků růže. Tato galaktická neboli otevřená hvězdokupa, jejíž stáří se nyní odhaduje na 1,6 miliardy let, také ukazuje svůj věk. Všechny hvězdy ve hvězdokupě se pravděpodobně zrodily ve stejnou dobu, ale ty jasnější a hmotnější rychleji vyčerpaly vodíkové palivo ve svých jádrech. Z hvězd hlavní posloupnosti jako je Slunce se vyvinuly do mnoha červených obrů, kteří jsou na tomto barevném kompozitu zobrazeni se žlutavým nádechem. Astronomové mohou na základě naměřených barev a jasností modelovat hmotnost, a tedy i stáří hvězd v kupě, které právě začínají "vypínat" hlavní posloupnost a stávají se červenými obry. Více než 50 světelných roků velká Karolinina růže zabírá poblíž středu tohoto ostrého teleskopického snímku asi půl stupně (úhlovou velikost Měsíce).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 7789
  2. SkyAndTelescope.org: IN CAROLINE HERSCHEL'S FOOTSTEPS
  3. SkyAndTelescope.org: EXPLORE CAROLINE HERSCHEL'S CELESTIAL SHOWPIECES
  4. NASA: Hubble's Star Clusters
  5. Wikipedia: Main_sequence
  6. APOD: 2001-02-23 Diagram barva - magnituda pro M55
  7. APOD: 2011-04-08 Echa z hlubin červeného obra
  8. Harvard.edu: Title: Biographical notice of Miss Caroline Herschel, Hon. Mem.
  9. AstroBin.com: Massimo Di Fusco: Caroline's Rose cluster - NGC 7789

Štítky: Ngc7789, Galactic star cluster, Caroline lucretia herschel, Rudý obr, Hvězdný vývoj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »