Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Massimo Di Fusco

V bohatých hvězdných polích Mléčné dráhy se ve vzdálenosti asi 8000 světelných roků v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia) nachází hvězdokupa NGC 7789. Hvězdokupu objevila koncem 18. století astronomka Caroline Lucretia Herschel a je známá také jako Karolínina růže. Hvězdy a mezery mezi hvězdami dávají v malých dalekohledem vizuální vzhled vnořených okvětních lístků růže. Tato galaktická neboli otevřená hvězdokupa, jejíž stáří se nyní odhaduje na 1,6 miliardy let, také ukazuje svůj věk. Všechny hvězdy ve hvězdokupě se pravděpodobně zrodily ve stejnou dobu, ale ty jasnější a hmotnější rychleji vyčerpaly vodíkové palivo ve svých jádrech. Z hvězd hlavní posloupnosti jako je Slunce se vyvinuly do mnoha červených obrů, kteří jsou na tomto barevném kompozitu zobrazeni se žlutavým nádechem. Astronomové mohou na základě naměřených barev a jasností modelovat hmotnost, a tedy i stáří hvězd v kupě, které právě začínají "vypínat" hlavní posloupnost a stávají se červenými obry. Více než 50 světelných roků velká Karolinina růže zabírá poblíž středu tohoto ostrého teleskopického snímku asi půl stupně (úhlovou velikost Měsíce).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 7789
  2. SkyAndTelescope.org: IN CAROLINE HERSCHEL'S FOOTSTEPS
  3. SkyAndTelescope.org: EXPLORE CAROLINE HERSCHEL'S CELESTIAL SHOWPIECES
  4. NASA: Hubble's Star Clusters
  5. Wikipedia: Main_sequence
  6. APOD: 2001-02-23 Diagram barva - magnituda pro M55
  7. APOD: 2011-04-08 Echa z hlubin červeného obra
  8. Harvard.edu: Title: Biographical notice of Miss Caroline Herschel, Hon. Mem.
  9. AstroBin.com: Massimo Di Fusco: Caroline's Rose cluster - NGC 7789

Štítky: Ngc7789, Galactic star cluster, Caroline lucretia herschel, Rudý obr, Hvězdný vývoj


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »