Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rodinný portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

V roce 1990 se sonda Voyager 1, která prolétala čtyři miliardy kilometrů od Slunce, ohlédla a vytvořila tento vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Kompletní portrét je mozaika 60 snímků pořízená z místa pozorování 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Širokoúhlé snímky kamerou Voyageru na ní vlevo procházejí vnitřní Sluneční soustavou a vpravo se spojují s ledovým obrem Neptunem, nejvzdálenější planetou Sluneční soustavy. Polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu jsou označeny písmeny, zatímco Slunce je jasný bod blízko středu kruhu snímků. Vložené snímky pro každou z planet pocházejí z úzkoúhlé kamery sondy Voyager. Na portrétu nejsou vidět Merkur, který je příliš blízko Slunce, než aby mohl být zachycen, a Mars, který je bohužel skrytý kvůli slunečnímu světlu rozptýlenému v optickém systému kamery. Blíže ke Slunci než Neptun se v té době nacházelo malé, slabé Pluto, jehož poloha nebyla pokryta. V roce 2024 se nejdéle pracující a nejvzdálenější sonda NASA Voyager 1 nachází ve vzdálenosti asi 15 miliard kilometrů a pracuje v mezihvězdném prostoru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  2. NASA: Solar System Family
  3. Wikipedia: Ecliptic
  4. APOD: 2023-08-19 Ledový obr Neptun s prstenci
  5. NASA: Voyager Celebrates 20-Year-Old Valentine to Solar System
  6. JHUapl.edu: The View from New Horizons: A Full Day on Pluto-Charon
  7. NASA: Voyager 1 Returning Science Data From All Four Instruments

Štítky: Sluneční soustava, Voyager


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »