Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jones Emberson 1

Uznání a copyright: Team OURANOS,
(Jean-Baptiste Auroux, Jean Claude Mario, Mathieu Guinot & Matthieu Tequi)

Planetární mlhovina Jones-Emberson 1 je rubáš umírající hvězdy podobné Slunci. Nachází se asi 1600 světelných roků od Země v ostrovidném souhvězdí Rysa (Lynx). Rozpínající se zbytek atmosféry umírající hvězdy o rozměru asi 4 světelné roky byl odvržen do mezihvězdného prostoru, protože centrální zásoby vodíku a následně helia pro termojadernou fúzi hvězdy se po miliardách let vyčerpaly. V blízkosti středu planetární mlhoviny je vidět zbytek hvězdného jádra, modře žhavý bílý trpaslík. Mlhovina též známá jako PK 164 +31.1 je slabá a je velmi obtížné ji zahlédnout v okuláru dalekohledu. Ale tento hluboký snímek kombinuje přes 12 hodin expozičního času a ukazuje ji do výjimečných podrobností. V jasném zorném poli jsou rozptýleny hvězdy z naší galaxie Mléčné dráhy i galaxie pozadí napříč vesmírem. Mlhovina Jones-Emberson 1 v několika příštích tisících letech zeslábne, její život je na kosmickém pódiu velice prchavý. Horkému centrálnímu bílému trpaslíkovi bude trvat miliardy let, než vychladne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Jones-Emberson_1
  2. Weber.edu: Stellar Death Match I: Planetary Nebulae
  3. UMich.edu: Constellation of the Month: Lynx
  4. NASA: Chandra: A Planetary Nebula Gallery
  5. Harvard.edu: The formation and evolution of white dwarfs.
  6. AstroBin.com: Team OURANOS: Jones-Emberson 1
  7. FutureTimeline.net: Beyond... A future timeline of the Universe and its ultimate fate.
  8. FutureTimeline.net: 12,000,000,000 AD - Sol is shrinking to become a black dwarf

Štítky: Planetární mlhovina, PK 164 +31.1, Hvězdný vývoj


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou

Další informace »