Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přehnaný Měsíc

Uznání: Data: NASA, Lunar Orbiter Laser Altimeter; Image & Processing: Ildar Ibatulin

Náš Měsíc tak velké krátery doopravdy nemá. Pozemský Měsíc, Luna, také přirozeně nevykazuje tuto špičatou texturu a jeho barvy jsou mnohem jemnější. Nicméně tento digitální výtvor vychází ze skutečnosti. Obraz je digitální kompozicí kvalitního snímku Měsíce a údajů o výšce povrchu pořízených při misi NASA LOLA (Lunar Orbiter Laser Altimeter) a poté přehnaně upravených pro vzdělávací účely. Digitální vylepšení například zvýrazňují měsíční vysočiny a zřetelněji ukazují krátery, které ilustrují ohromné bombardování, kterým náš Měsíc prošel během své 4,6 miliardy let dlouhé historie. V tmavých oblastech nazývaných maria je méně kráterů a kdysi to byla moře roztavené lávy. Navíc jsou barvy na obrázku změněné a přehnané, i když vychází ze skutečného složení Měsíce. Modrý odstín zde označuje oblasti bohaté na železo, zatímco oranžová barva naznačuje mírný přebytek hliníku. Přestože Měsíc ukazuje Zemi stejnou stranu již miliardy let, moderní technologie umožňují lidstvu dozvědět se o něm daleko více, a jak ovlivňuje Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Moon
  2. Instagram.com: _ibatullin_ildar_: On the basis of my color map of the Moon and NASA LOLA elevation map...
  3. NASA: Lunar Orbiter Laser Altimeter
  4. EyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcL2ZjNTI5YTQ5LTNmNTktNDUwMi1hN2MzLTVhYzRjM2M1YTAzMlwvZDVxNGhiei01YjgwM2Y3MS0wNGIzLTQ3YTMtYTI3Yy04ZjQ5NDI1ZDNkOGMuanBnIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0.zOT: Foto: Moudře vyhlížející kočička :-)
  5. USRA.edu: Moon 101
  6. Wikipedia: Late_Heavy_Bombardment
  7. NASA: Lunar composition
  8. Wikipedia: File:Moon_names.svg
  9. Wikipedia: Lunar_mare
  10. Youtu.be: How to Make a Crater
  11. Youtu.be: Dramatic timelapse footage shows lava engulfing car in Hawaii
  12. APOD: 2021-08-31 Modrý úplněk v přehnaných barvách
  13. NASA: A Story of Iron in Ancient Sediments
  14. Youtu.be: Aluminum and Mercury Cool Science Experiment
  15. NASA: All About the Moon
  16. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  17. APOD: 2019-07-17 Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc
  18. IoP.org: How does the Moon affect the Earth?

Štítky: Měsíc, Povrch, Krátery


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »