Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn u okraje Měsíce

Uznání a copyright: Chengcheng Xu

Saturn nyní na obloze planety Země vychází před půlnocí. 24. července se tato planeta, kterou lze pozorovat pouhým okem, nacházela v těsné konjunkci, tedy blízko na obloze s ubývajícím Měsícem. Z některých míst planety Země nad částmi Asie a Afriky však nastal zákryt tohoto prstenčitého plynného obra, asi na hodinu zmizel za Měsícem. Jelikož jasné planety a Měsíc putují po obloze v blízkosti roviny ekliptiky, tak sice nejsou takové zákryty neobvyklé, ale mohou být dramatické. Na tomto dalekohledu z Nanjingu v čínském Jiangsu je Saturn zachycen chvíli před svým zmizením za měsíčním diskem. Tento snímek vytváří iluzi, že Saturn visí těsně nad mladým kráterem Gluško s paprsky o průměru 43 kilometrů při západním okraji Měsíce. Měsíc je samozřejmě 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je 1,4 miliardy kilometrů daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Space.com: See the moon and Saturn meet up in the night sky tonight
  2. NASA: Saturn
  3. In-The-Sky.org: Lunar occultation of Saturn
  4. Wikipedia: Ecliptic
  5. Lunar-Occultations.com: BRIGHT PLANET & ASTEROID OCCULTATIONS BY THE MOON FOR 2020
  6. APOD: 2003-07-24 Mars u měsíčního okraje
  7. Wikipedia: Glushko_(kráter)
  8. ESA.int: CRATER GLUSHKO
  9. Kokogiak.com: Nine

Štítky: Lunar occultation, Saturn, Ray crater


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »