Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn u okraje Měsíce

Uznání a copyright: Chengcheng Xu

Saturn nyní na obloze planety Země vychází před půlnocí. 24. července se tato planeta, kterou lze pozorovat pouhým okem, nacházela v těsné konjunkci, tedy blízko na obloze s ubývajícím Měsícem. Z některých míst planety Země nad částmi Asie a Afriky však nastal zákryt tohoto prstenčitého plynného obra, asi na hodinu zmizel za Měsícem. Jelikož jasné planety a Měsíc putují po obloze v blízkosti roviny ekliptiky, tak sice nejsou takové zákryty neobvyklé, ale mohou být dramatické. Na tomto dalekohledu z Nanjingu v čínském Jiangsu je Saturn zachycen chvíli před svým zmizením za měsíčním diskem. Tento snímek vytváří iluzi, že Saturn visí těsně nad mladým kráterem Gluško s paprsky o průměru 43 kilometrů při západním okraji Měsíce. Měsíc je samozřejmě 400 tisíc kilometrů daleko, zatímco Saturn je 1,4 miliardy kilometrů daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Space.com: See the moon and Saturn meet up in the night sky tonight
  2. NASA: Saturn
  3. In-The-Sky.org: Lunar occultation of Saturn
  4. Wikipedia: Ecliptic
  5. Lunar-Occultations.com: BRIGHT PLANET & ASTEROID OCCULTATIONS BY THE MOON FOR 2020
  6. APOD: 2003-07-24 Mars u měsíčního okraje
  7. Wikipedia: Glushko_(kráter)
  8. ESA.int: CRATER GLUSHKO
  9. Kokogiak.com: Nine

Štítky: Lunar occultation, Saturn, Ray crater


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »