Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vallentuna pozdě v noci

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Jasný Mars a ještě jasnější Jupiter jsou v těsné konjunkci těsně nad borovicemi na této popůlnoční obloze z Vallentuny ve Švédsku. Snímek byl pořízen 12. srpna během geomagnetické bouře a zaznamenává záři polární záře nebo také severní záři, která vyzařuje z levé strany snímku. Toho dne pochopitelně na pozemské obloze také padaly Perseidy, zrnka prachu z mateřské komety tohoto roje, z periodické komety Swift-Tuttle. Meteor vpravo nahoře je Perseida, která se řítí atmosférou rychlostí přibližně 60 kilometrů za sekundu. Pod Perseidou svítí na noční obloze Země také dobře známá jasná hvězdokupa Plejády. Podle řeckého mýtu měli astronomický titán Atlas a mořská nymfa Pleione sedm dcer Plejád. Devět nejjasnějších hvězd hvězdokupy nese jména Plejád a jejich rodičů.

Galerie: Meteorický roj Perseidy 2024 a polární záře

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2024-08-02 Průchod Mars kolem
  2. APOD: 2015-03-19 Polární záře ze zahrádky
  3. NASA: Perseids
  4. APOD: 2024-08-08 Periodická kometa Swift Tuttle
  5. Wikipedia: Pleiades_(Greek_mythology)

Štítky: Meteor, Perseid, Plejády, Polární záře, Mars, Jupiter


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po bouřce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »