Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a polární záře nad Německem

Uznání a copyright: Chantal Anders

Byla to neobvyklá noc. Za prvé, noční obloha z počátku tohoto týdne z 11. na 12. srpna se nacházela v blízkosti vrcholu každoročního meteorického roje Perseid. Temnou nocí prolétaly malé kousky komety Swift-Tuttle při střetu se zemskou atmosférou jako meteory. A ještě neobvyklejší bylo, alespoň pro střední Německo, že se noční obloha rozzářila do fialova. Červeno-modrý odstín měla na svědomí polární záře způsobená výbuchem částic ze Slunce o několik dní dříve. Tato polární bouře byla tak intenzivní, že byla na severní polokouli Země vidět až daleko na jihu v Texasu a v Itálii. Tento snímek tvoří 7 expozic pořízených během 26 minut z Ense v Německu. Perseidy se pravidelně objevují každý srpen, ale polární záře viditelné takto daleko na jihu jsou neobvyklejší a méně předvídatelné.

Galerie: Meteorický roj Perseid 2024 a polární záře

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 1996-02-19 Periodic Comet Swift-Tuttle
  3. NASA: What Is… Earth’s Atmosphere?
  4. Wikipedia: Germany
  5. APOD: 2024-06-12 Polární záře nad Krkonošemi
  6. APOD: 2018-09-02 Silné sluneční vzplanutí
  7. NASA: The Sun
  8. NOAA.gov: Severe (G4) Geomagnetic Storms Observed - 12 Aug 2024
  9. SpaceWeatherGallery2.com: Aurora borealis and meteor
  10. SpaceWeatherGallery2.com: Red aurora from 45° N
  11. Instagram.com: wetter_eule: OK, letzte Nacht passte einfach alles! Mega Sternschnuppe bei den Perseiden auf dem Bild, überhaupt viele Sternschnuppen und Polarlichter
  12. Youtu.be: Ense-Bremen Drone View
  13. Wikipedia: Germany
  14. Mrwallpaper.com: Foto: Kočka u stolu :-)

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Polární záře


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »