Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Mindaugas Macijauskas

Na noční obloze Země je Saturn jasný. Vnější plynný obr s nádhernými prstenci se po pohledu dalekohledem často stává hvězdou večerních pozorování. Tento úchvatný pohled na Saturnovy prstence a noční stranu z dalekohledů v blízkosti planety Země ale prostě není možný. Při pohledu z vnitřní Sluneční soustavy mohou přiblížit pouze Saturnovu denní stranu. Tento snímek tenkého Saturnova srpku ozářeného Sluncem s nočním stínem vrhaným na jeho širokou a složitou soustavu prstenců totiž pořídila sonda Cassini. Automatická sonda z planety Země Cassini nazývala orbitu Saturnu svým domovem po dobu 13 let, než byla 15. září 2017 navedena k zániku v atmosféře plynného obra. Tato velkolepá mozaika je složena ze snímků zaznamenaných širokoúhlou kamerou sondy Cassini pouhé dva dny před jejím velkým závěrečným ponorem. Saturnovu noc zase uvidíme, až se od něho ozve další pozemská kosmická loď.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. NASA: Night Sky Network: Clubs & Events
  3. SpaceTelescope.org: Hubble Reveals Latest Portrait of Saturn
  4. Flickr.com: Mindaugas Macijauskas: Cassini's Last Ring Portrait at Saturn
  5. NASA: PIA17218: A Farewell to Saturn
  6. NASA: Cassini: The Grand Finale
  7. NASA: Dragonfly

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »