Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledová oblaka nad rudou planetou

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Kevin M. Gill; Processing: Rogelio Bernal Andreo

Co byste viděli, kdybyste mohli stát na Marsu? Mohli byste se dívat na rozlehlou oranžovou krajinu pokrytou skalami pod prašnou oranžovou oblohou, s modře zbarveným Sluncem zapadajícím nad obzorem a podivně tvarovanými vodními mraky vznášejícími se vysoko nad hlavou. Právě takový pohled zachytil loni v březnu pojízdný průzkumník NASA Perseverance. Za oranžové zbarvení může rezavé železo v marsovském regolitu, jehož část je dostatečně malá na to, aby ji vichry vynesly do atmosféry. Modrý odstín v blízkosti zapadajícího Slunce je způsoben tím, že vznášející se prach přednostně rozptyluje modré světlo ze Slunce. Světlá oblaka vpravo jsou pravděpodobně tvořena vodním ledem a jeví se vysoko v marťanské atmosféře. Tvary některých těchto oblaků jsou pro Zemi neobvyklé a zůstávají předmětem výzkumu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-04-04 Kráter Intrepid na Marsu z Opportunity
  2. APOD: 2020-08-02 Dva světy, jedno Slunce
  3. Facebook: Deep Sky Colors: Mars' cloudy sky as seen by the Perseverance rover.
  4. NASA: Mars 2020: Perseverance Rover
  5. CalTech.edu: Why is Mars reddish?
  6. Wikipedia: Rust
  7. APOD: 2023-11-07 Víření marťanského prachového raráška
  8. NASA: Why Is the Sky Blue?
  9. NASA: The Sun
  10. NASA: Mars Water-Ice Clouds Are Key to Odd Thermal Rhythm
  11. Wikipedia: Atmosphere_of_Mars
  12. Bgr.com: Foto: scared-surprised-cat-face.jpg :-)

Štítky: Mars, Mračna, Perseverance rover


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »