Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte v periheliu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Oběžná dráha Země kolem Slunce není kružnice, ale elipsa. Bod na její eliptické dráze, kde je naše krásná planeta nejblíže Slunci, se nazývá perihelium. Letošní perihelium nastává dnes 4. ledna ve 13:28 UTC, přičemž Země je od Slunce vzdálena asi 147 milionů kilometrů. Pro srovnání, při aféliu loni 3. července byla Země v nejvzdálenějším bodě asi 152 milionů kilometrů od Slunce. Vzdálenost od Slunce však neurčuje roční období Země. Je jen náhodou, že začátek jižního léta (severní zimy) v prosincovém slunovratu, kdy byl pořízen tento H-alfa snímek aktivního Slunce, se nachází 14 dnů od data perihelia Země. A jen shodou okolností se datum perihelia Země nachází 11 dnů od historického perihelia sondy NASA Parker Solar Probe. Kosmická sonda Parker Solar Probe byla vypuštěna v roce 2018 a 24. prosince 2024 proletěla ve vzdálenosti 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce, čímž překonala svůj vlastní rekord v nejbližším periheliu pro sondu z planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Earth at perihelion – closest to sun – on January 2-3
  2. TimeAndDate.com: Perihelion and Aphelion
  3. APOD: 2024-12-21 Rok v západech Slunce
  4. AtScope.com.au: Solstice H-alpha Sun. 21 December 2024
  5. NASA: Parker Solar Probe
  6. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Reports Healthy Status After Solar Encounter

Štítky: Perihelion, Parker Solar Probe


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

testovaci fotka

testovací fotka

Další informace »