Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční polární záře a oblouk SAR

Uznání a copyright: Alessandra Masi

Byl Nový rok a obloha dvakrát zčervenala. Nový rok znamenal, že Země se 1. ledna vrátila na své obvyklé místo na své oběžné dráze, na místo, které bylo několik dní před jejím největším přiblížením ke Slunci. Prvním ze dvou zdrojů červeného světla na obloze vlevo byla červená polární záře, doplněná vertikálními paprsky způsobenými výbuchem ze Slunce, který tlačí nabité částice do zemské atmosféry. Druhá červená záře, která je nejvýraznější úplně vpravo, byl pravděpodobně oblouk SAR způsobený řekou nabitých částic protékajících zemskou atmosférou. Ačkoli se obě záře jeví červené, tak slabý barevný rozdíl je pravděpodobně způsoben tím, že polární záře byla emitována jak kyslíkem, tak dusíkem, zatímco vyšší SAR oblouk byl pravděpodobně emitován spíše čistě atmosférickým kyslíkem. Snímek byl pořízen 1. ledna v okolí Pieve di Cadore v Itálii.

Vesmírný portál: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. APOD: 2025-01-04 Vítejte v periheliu
  3. NASA: The Sun
  4. ApmCDN.org: nws-aurora-colors
  5. APOD: 2006-12-18 Polární záře nad Iowou
  6. APOD: 2024-08-18 Erupce sluneční protuberance z SDO
  7. EOS.org: From SAR Arc to STEVE: An Atmospheric Evolution
  8. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  9. Redd.it: Foto: Dvě kočičky na okně :-)
  10. APOD: 2023-11-11 SAR a Mléčná dráha
  11. Instagram.com: alessandramasi_21: Propongo 2 foto che evidenziano l'evoluzione della situazione che si è creata ieri sera ...... Pieve di Cadore 01/01/2025
  12. Youtu.be: Pieve di Cadore
  13. Wikipedia: Italy

Štítky: New year, Polární záře, Oblouk SAR


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »