Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pekuliární galaxie Arp 273

Uznání a copyright: Dave Doctor

Na tomto snímku pořízeném malým dalekohledem na planetě Zemi jsou v popředí barevné hvězdy s paprsky. Ty hvězdy leží hluboko uvnitř naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. Daleko za Mléčnou dráhou, ve vzdálenosti více než 300 milionů světelných let jsou však na snímku dvě nápadné galaxie. Pokřivený a deformovaný vzhled galaxií je způsoben vzájemnými gravitačními slapy při blízkém setkávání této dvojice. Tyto galaxie katalogizované jako Arp 273 (také jako UGC 1810) sice vypadají zvláštně, ale dnes víme, že vzájemně se ovlivňující galaxie jsou ve vesmíru běžné. Blíže k nám je známá velká spirální galaxie v Andromedě, která je od nás vzdálena asi 2 miliony světelných let a k Mléčné dráze se neúprosně blíží. Tyto vzdálené pekuliární galaxie v Arp 273 nabízejí analogii setkání Andromedy a Mléčné dráhy v daleké budoucnosti. Opakovaná setkání galaxií na kosmické časové škále nakonec vyústí ve splynutí do jediné hvězdné galaxie. Jasná jádra galaxií Arp 273 ode sebe z našeho pohledu dělí jen něco málo přes 100 000 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wordpress.com: “A Rose By Any Other Name”
  2. NASA: The Milky Way Galaxy
  3. APOD: 2020-10-18 UGC 1810: Bouřlivě interagující galaxie z Hubbla
  4. CalTech.edu: ATLAS OF PECULIAR GALAXIES
  5. HubbleSite.org: Crash of the Titans: Andromeda Galaxy and the Milky Way Collision
  6. HubbleSite.org: Interacting Galaxies Arp 273

Štítky: Arp273, Ugc1810, Interacting galaxies


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »