Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk Měsíce a úplněk Marsu

Uznání a copyright: David Bowman

Na pozemské obloze se 13. ledna blízko sebe nacházely úplňky Měsíce a Marsu, oba jasné a na opačné straně od Slunce. Při pohledu z některých míst v Severní Americe a severozápadní Africe nastal zákryt Marsu Měsícem. Při pohledu z Richmondu ve Virginii, USA, Tato složená sekvence snímků sleduje večerní nebeskou podívanou před zákrytem, během něho i po něm z Richmondu, Virginie, USA. Teleskopická časová řada se skládá z expozic pořizovaných každé dvě minuty při pointování na Měsíc během doby této události. V důsledku toho se zdá, že dráha rudé planety je mírně zakřivená v důsledku trochu odlišné rychlosti zdánlivého pohybu Měsíce. Příští zákryt jasného Marsu Měsícem nastane 9. února, kdy bude Měsíc dorůstat do úplňku. Zákryty Měsícem jsou však vždy vidět jen z části zemského povrchu. Zákryt Marsu 9. února bude viditelný z některých částí Ruska, Číny, východní Kanady, Grónska a dalších (převážně severních) míst, ale těsná konjunkce jasného Měsíce s Marsem bude vidět téměř z celé planety Země.

Rostoucí galerie: Zákryt Marsu Měsícem v lednu 2025.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Lunar occultation of Mars on January 13, 2025. Images here!
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. APOD: 2025-01-15 Vlčí Měsíc překryl Mars
  4. Lunar-Occultations.com: Occultations of Mars maps 2021-Dec-31 .. 2023-Jan-3
  5. In-The-Sky.org: Lunar occultation of Mars
  6. Facebook: Sky: Moon-Mars Occultation January 2025

Štítky: Měsíc, Mars, Zákryt, Opposition


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »