Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova Remnant Cassiopeia A

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; D. Milisavljevic (Purdue University), T. Temim (Princeton University), I. De Looze (University of Gent)

Hmotné hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze žijí velkolepým životem. Hroutí se z obrovských vesmírných mračen, zapalují své jaderné pece a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. Ty nejhmotnější hvězdy už po pouhých několika milionech letech zpátky do mezihvězdného prostoru vyvrhují obohacený materiál, kde může tvorba hvězd začít znovu. Příkladem této závěrečné fáze životního cyklu hvězd je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze supernovy, která vytvořila tento pozůstatek, bylo poprvé vidět na obloze planety Země asi před 350 lety, ačkoli tomuto světlu trvalo 11 000 let, než k nám dorazilo. Ostrý snímek kamerou NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba ukazuje stále horká vlákna a uzly ve zbytku supernovy. Bělavý, kouřový vnější obal rozpínající se tlakové vlny má průměr asi 20 světelných roků. V okolním mezihvězdném prostředí se na podrobných snímcích z Webba dá identifikovat řada světelných ozvěn kataklyzmatické exploze hmotné hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Stellar_evolution#Massive_stars
  2. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  3. NASA: Stars
  4. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  5. WebbTelescope.org: Cassiopeia A (NIRCam Image)
  6. NASA: NASA’s Webb Reveals Intricate Layers of Interstellar Dust, Gas

Štítky: Cas A, Zbytek supernovy, Hvězdný vývoj, Massive star, Jwst


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »