Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LEDA 1313424: Galaxie Býčí oko

Uznání: NASA, ESA, Imad Pasha (Yale), Pieter van Dokkum (Yale)

Obří galaxie katalogizovaná jako LEDA 1313424 je asi dvaapůlkrát větší než naše Mléčná dráha. Její pozoruhodný vzhled na tomto nedávno zveřejněném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu silně naznačuje její přezdívku "Galaxie Býčí oko". Je známá jako kolizní prstencová galaxie a má devět prstenců potvrzených teleskopickými pozorováními, vlnících se z jejího středu jako vlny z oblázku vhozeného do rybníka. Samozřejmě, že kamínek vhozený do galaxie Býčí oko byl sám o sobě galaxií. Teleskopická pozorování označují za pravděpodobného původce srážky modrou trpasličí galaxii vlevo uprostřed, která prochází středem obří galaxie a vytváří soustředné prstence v důsledku jejich gravitační interakce. Galaxie Býčí oko leží ve vzdálenosti asi 567 milionů světelných roků v souhvězdí Ryb (Pisces). V této vzdálenosti by tento ohromující Hubblův snímek zabíral asi 530 000 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. IoP.org: The Bullseye: HST, Keck/KCWI, and Dragonfly Characterization of a Giant Nine-ringed Galaxy
  2. HubbleSite.org: Straight Shot: Hubble Investigates Galaxy with Nine Rings
  3. HubbleSite.org: Diagram of Rings in the Bullseye (Artist’s Concept)
  4. APOD: 2022-08-24 Galaxie Kolo od vozu z Webba
  5. HubbleSite.org: Galaxy LEDA 1313424 (Advanced Camera for Surveys Image)

Štítky: Kolizní prstencová galaxie, Interacting galaxies


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »