Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LEDA 1313424: Galaxie Býčí oko

Uznání: NASA, ESA, Imad Pasha (Yale), Pieter van Dokkum (Yale)

Obří galaxie katalogizovaná jako LEDA 1313424 je asi dvaapůlkrát větší než naše Mléčná dráha. Její pozoruhodný vzhled na tomto nedávno zveřejněném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu silně naznačuje její přezdívku "Galaxie Býčí oko". Je známá jako kolizní prstencová galaxie a má devět prstenců potvrzených teleskopickými pozorováními, vlnících se z jejího středu jako vlny z oblázku vhozeného do rybníka. Samozřejmě, že kamínek vhozený do galaxie Býčí oko byl sám o sobě galaxií. Teleskopická pozorování označují za pravděpodobného původce srážky modrou trpasličí galaxii vlevo uprostřed, která prochází středem obří galaxie a vytváří soustředné prstence v důsledku jejich gravitační interakce. Galaxie Býčí oko leží ve vzdálenosti asi 567 milionů světelných roků v souhvězdí Ryb (Pisces). V této vzdálenosti by tento ohromující Hubblův snímek zabíral asi 530 000 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. IoP.org: The Bullseye: HST, Keck/KCWI, and Dragonfly Characterization of a Giant Nine-ringed Galaxy
  2. HubbleSite.org: Straight Shot: Hubble Investigates Galaxy with Nine Rings
  3. HubbleSite.org: Diagram of Rings in the Bullseye (Artist’s Concept)
  4. APOD: 2022-08-24 Galaxie Kolo od vozu z Webba
  5. HubbleSite.org: Galaxy LEDA 1313424 (Advanced Camera for Surveys Image)

Štítky: Kolizní prstencová galaxie, Interacting galaxies


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »