Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka Bennu obsahuje základní stavební kameny života

Uznání videa: Data: NASA, SVS, U. Arizona, CSA, York U., MDA; Visualizer: Kel Elkins (lead, SVS); Text: Ogetay Kayali (Michigan Tech U.)

Co nám může vesmírný kámen říci o životě na Zemi? Sonda NASA OSIRIS-REx se v říjnu 2020, opatrně přiblížila k blízkozemní planetce 101955 Bennu aby odebrala vzorky povrchu. V září 2023 se tato kosmická sonda vrátila se vzorky na Zemi. Nedávná analýza překvapivě ukázala, že vzorky obsahovaly 14 z 20 známých aminokyselin, základních stavebních kamenů života. Přítomnost aminokyselin znovu nastoluje velkou otázku: Mohl život vzniknout ve vesmíru? Samotné stavební kameny bílkovin však skrývaly další překvapení, obsahovaly rovnoměrnou směs levotočivých a pravotočivých aminokyselin, na rozdíl od naší Země, která má pouze levotočivé. To vyvolává další velkou otázku: Proč má život na Zemi pouze levotočivé aminokyseliny? Výzkum této otázky bude určitě pokračovat.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: National Aeronautics and Space Administration
  2. NASA: OSIRIS-REx
  3. APOD: 2020-10-22 Dotknutí Bennu
  4. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  5. NASA: Bennu
  6. APOD: 2023-09-29 Zpět z Bennu
  7. Nature.com: An evaporite sequence from ancient brine recorded in Bennu samples
  8. Wikipedia: Amino_acid
  9. NASA: NASA’s Asteroid Bennu Sample Reveals Mix of Life’s Ingredients
  10. Wikipedia: Chirality
  11. NASA: How Life Turned Left
  12. Reddit.com: Foto: My kitten is helping me work from home, I had to give her her own keyboard to keep her off mine. :-)

Štítky: Bennu, OSIRIS-REx, Aminokyseliny


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »