Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Parhelia v Abisko

Uznání a copyright: Felipe Menzella

V této nadpozemské zimní krajině obzor jako by objímala tři slunce. Ovšem tento sugestivní výjev byl zachycen 3.února ze sněžného skútru při průzkumu hornaté oblasti kolem národního parku Abisko v severním Švédsku na planetě Zemi. Jasné skvrny po stranách pozemského slunce jsou parhelia (jednotné číslo parhelion), známá také jako falešná slunce. Parhelia jsou způsobena šestiúhelníkovými krystalky ledu vznášejícími se v mlhavé atmosféře, které odrážejí a lámou sluneční světlo. Tyto jasné jevy se nacházejí na viditelném 22° ledovém halo Slunce a běžně jsou pozorovatelné v zimě a ve vysokých zeměpisných šířkách.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. Wikipedia: Sun_dog
  3. NASA: Reader Pics: Sundogs
  4. APOD: 2024-01-25 Jyväskylä na obloze
  5. APOD: 2023-12-20 Ledová hala nad Bavorskem

Štítky: Ice halo, Parhelion


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »